www.mosrzsabinov.sk
Dátum – čas

Menu
Skupiny článkov
Zmeny v zákone a vyhláške
Mapa Sabinova – Rybársky dom
Panoráma – VN Jakubovany
pri Sabinove
Vodná nádrž Jakubovany pri Sabinove
Kurzový lístok

Lov na ťažko

Lov naťažko je spôsob lovu, pri ktorom nástraha leží na dne. Aby sa tam udržala používame záťaž. Aby ryba necítila odpor nástrahy, vlasec vedieme cez kĺzavé olovko alebo cez inú záťaž, ktorá má očká. Preto sa tento spôsob nazýva aj lovom udicou na ťažko. Tento spôsob lovu môžeme použiť všade, okrem silných prúdov a vody s porastami.

Časovo obmedzený nie je, z technických príčin ho nemôžeme používať v zime a skoro na jar. Možno ním loviť takmer všetky druhy rýb, okrem lososovitých v pstruhových vodách a rýb, ktoré sa zdržiavajú pri povrchu. Pri love položením sa používa udica, ktorá sa skladá z prúta, vlasca, navijaka, háčika a záťaže. Plavák nie je potrebný. Pri rozličných kombináciách sa stretávame s rozličnými drobnými, ale účelnými doplnkami, ako sú kŕmidlá, drôtené záťaže, ktoré chránia pred uviaznutím, paternostre, bočné závesné ramienka a podobne.

Prút musí mať tenší hrot, aby sme mohli odhadzovať ľahšie nástrahy s hmotnosťou 5 – 7g. Hrot musí byť citlivý, aby zaznamenával zábery. Pretože prút sa má niekedy držať v ruke, musí byť ľahký, príručný s dlhšou rukoväťou. Optimálna dĺžka je 3 – 3,5 m. Pri love dravcov na živú rybku je nevyhnutný prút s akciou, aby sme mohli odhadzovať nástrahy s hmotnosťou 10 – 30g. Okrem prúta ovplyvňujú lov položením aj iné činitele.

Je to háčik, potom záťaž, ale aj uhol, ktorý počas lovu tvorí vlasec s hladinou. Pretože lovíme takmer všetky druhy rýb od najmenších po najväčšie, musia tomu zodpovedať aj hrúbky používaných vlascov. Bežne sú to vlasce od nosnosti 1,8 – 4,5 kg. Pre jednotlivé druhy rýb treba dať vlasec primeranej hrúbky, a to pre ploticu 1,8 kg, pre pleskáča, jalca lieňa a ostrieža 2,25- 2,70 kg, pre mrenu 2,70 – 3,60 kg, pre šťuku a kapra 4,5 kg, pre ťažkého kapra 6 kg a pre sumca 9 – 11 kg. Vo vode s hustým porastom a v hlbokej vode dávame nosnosť o 1 kg vyššiu, v čistej vode o 1 kg nižšiu.

Aj pri love položením platí opakovaná zásada, že veľkosť háčika musí zodpovedať predovšetkým nástrahe a veľkosť nástrahy rybe. Kvôli porovnaniu uvádzame, že cesto veľkosti liekového orieška je primeraný k háčiku veľkosti 4, zatiaľ čo na hnojového červa je vhodný háčik 13. Pri love na červy a kukly, larvy a podobne sa nemáme obávať, že vyčnievajúci háčik a ramienko háčika budú odrádzať ryby. Odporúčajú sa háčiky s normálnym ramienkom.

Počítadlo návštev
109475
Používateľov dnes : 26
Používateľov včera : 128
Tento rok : 34101
Celkom užívateľov : 109474
Návštevy dnes : 76
Celkový počet náhľadov : 370188
Kto je on-Line : 1
Vaša IP Adresa : 3.239.2.192
Poštové schránky
Meno: x.xx@mosrzsabinov.sk
Heslo:
......................
Ako sa Vám páčia nové stránky?
Cestovný poriadok SK
Počasie

Kniha FLASH – Pre rybárov
Ako sa stať členom MO SRZ
TV relácia – Na rybách
MRK.CZ – Rybárske videá