História rybárstva v Sabinove.
(Podlá zistených podkladov zapísal RSDr. Andrej Novotný.)
Organizované rybárstvo v Sabinove vzniklo r. 1930. Do roku 1930 v Sabinove, ani v okrese Sabinov nebola nijaká organizácia, ktorá vtedy združovala rybárov.
Niektoré potoky si privlastňovali na rybolov majitelia veľkých pozemkových oblasti, alebo privilegované osoby. Ešte pred rokom 1930 vzniklo v Lipanoch tzv. Rybárske združenie, ktoré obhospodarovalo rieku Torysa aj s prítokmi od obce Brezovica po obec Rožkovany. Toto zduženie pôsobilo len krátku dobu. V roku 1930 vznikol v Sabinove Okresný rybársky spolok, ktorý prevzal do obhospodarovania aj revíry rybárskeho združenia v Lipanoch čím zd
ruženie v Lipanoch zaniklo. Okresný rybársky spolok, ktorý vznikol v Sabinove bola to malá organizácia vyhradená iba zámožnejším občanom, ľuďom tzv, vyššej kasty ako sa tomu hovorilo. Do rybárskeho spolku boli tiež prijatí aj niekoľkí dôstojníci a tiež nejaký ten vyšší štátny zamestnanec. Obyčajný – nič neznamenajúci občan do organizácie nemal prístup.
Pri založení Okresného rybárskeho spolku v Sabinove za predsedu bol zvolený: Ján HALÁSZ, za tajomníka Jozef STETTFER, pokladník Emil DÉVAY a ďalší členovia výboru Friedrich HORU a Mikuláš VÍDA.
Treba povedať, že niektoré revíry ostali i naďalej ako súkromné, alebo privilegované. Tak tomu bolo i po založení Okresného rybárskeho spolku v Sabinove, že pôsobil v Sabinove ešte jeden rybársky /privilegovaný/ spolok „Pstruh“, ktorého členmi boli ľudia z tzv. vyššej kasty, ako advokáti Dr. FORGACZ, Dr. SCHVARTZ, Dr. SCHON, Dr. PROKOPOVITSCH a ďalší iní vyvolení, ktorí chytali iba pstruhy a to na nimi kúpených revíroch v obciach Hendrichovce a Bertotovce na potoku Veľká Svinka a na potoku Malá Svinka od obce Renčišov po Jarovnice. Ďalej mali aj rieku Torysu a to od Blažova po Brezovicu a potok Slavkovianka od obce Brezovičky po Brezovicu.
Horný tok rieky Slavkovianky vo Vysnom Slavkove mal v užívaní miestny rírmsko-katolický farár a v Nižnom Slavkove tiež miestny farár. Potok Šomku mal v užívaní miestny grécko-katolický farár a potok Červená Voda bol v užívaní Zoltána STETTFERA. Potok Tolčemešanka bol v osobnom užívaní okresného účtovníka TOMKA. Rieka Torysa v Pečovskej Novej Vsi, ako aj potok Ľutinka boli výlučným vlastníctvom rodiny veľkostatkára BORNEMISZU a spol. z Pečovskej Novej Vsi. Torysa od Tichého Potoka – Blažov s prítokmi až po pramene patrili rodu grófa GEMINGEN v Blažove, kde mali svoje lesné majetky. Potok Kunišov v Nižnom Slavkove patril zasa spišskému biskupstvu, lebo tento pretekal cez ich lesný majetok.
Do týchto súkromných revírov iní rybári nemali prístup /nedalo sa ani zapytliačiť, lebo hájnici boli všade a legitimovali. Obdobie od roku 1930 nie je významným len tým, že začal pracovať prvý organizovaný okresný rybársky spolok v Sabinove, ale vznikla tu nemenej dôležitá udalosť. Člen výboru Mikuláš Vída, ktorý bol správcom Sabinovskej elektrárne bol prvým sabinovským rybárom, ktorý už v období 1930-1935 liahol pstruhy v Sabinovskej elektrárni s využitím odtekajúcej vody z turbíny. Pre očitých svedkov v tomto období bol to veľký div keď videli, že aj ryby možno chovať a vychovať umelým spôsobom.
Výbor okresného rabárskeho spolku v Sabinove pracoval do roku 1940, kedy táto organizácia prešla do riadenia Slovákov /ako sa vtedy tomu hovorilo/. V roku 1940 došlo k novému revírovaniu, ktoré platilo len pre bývalú Šarišsko-Zemplínsku župu a urobil ho vtedajší hlavný lesný radca Ing. Niederland. Vtedy sa stalo, že privilegované revíry sa dostali do užívania Rybárskeho spolku. Po prvom revírovaní v roku 1940 stal sa novým predsedom Rybárskeho spolku v Sabinove už Slovák Anton KUCHÁR daňový úradník, tajomníkom spolku sa stal Anton TROJANOVIČ úradník súdu a zo starého výboru zostal pokladník Emil DÉVAY. Ďalej členmi výboru boli Anton MILATA, Zoltán DROSC, Jozef BIELIK a Mikuláš VÍDA. Sabinovský rybársky spolok vyvíjal svoju činnosť do roku 1945.
Po oslobodení v organizácií rybárstva nastal veľký zvrat. Rybárska organizácia dostala nové pomenovanie „Ľudový rybársky spolok v Sabinove“. Do rybárskych radov boli prijatí aj tí, čo v minulosti napriek záujmu o rybárstvo za rybárov neboli prijatí a museli pytliačiť. Stali sa z nich aktívni a vzorní členovia rybárskeho spolku. K najaktívnejším možno spomenúť bratov Kubeníkovcov, Jána, Mikuláša, Júliusa a Jozefa Molčanovcov, Ján Tomko murár, a veľa ďalších, ktorí si vážili našu prírodu.
Na základe príkazu ONV v Sabinove bola uskutočnená po oslobodení prvá členská schôdza Ľudového rybárskeho spolku v Hostinci u Girgašky, na ktorej bol zvolený ako predseda Anton MILATA, tajomník Anton TROJANOVIČ, členovia výboru Zoltán DROSC, Štefan KRIŠOVSKÝ, Jozef BIELIK a ďalší.
V roku 1945 sa uskutočnil aj prvý zjazd Československých rybárov na Slovensku. Konal sa v Piešťanoch v hoteli Esplanade. Zo Sabinovskej organizácie boli vyslaní Anton Milata a Anton Trojanovič. Tam bola prednesená situácia o našom rybárstve, ktoré bolo zničené vojnou a povojnovým pytliactvom. Sabinovskej organizácii sa dostalo pomoci vo forme dodávky ikier pstruha potočného a neskôr aj pstruha dúhového.
V tomto období rybársky spolok nemal liaheň a veľmi bol nápomocný Ing. Paiserle, ktorý bol účtovníkom firmy Ján Kancír, Likérka Sabinov, ktorý sa stal aj spolupracovníkom rybárskeho spolku a všemožne mu pomáhal, nakoľko v liahnutí rýb mal aj on skúsenosti. Prvú liaheň rybárskeho spolku si členovia postavili svojpomocne pod turbínou v mlyne Jana Mladého, ktorý bol ochotný rybárom pomôcť. Hlavným manipulátorom v tejto liahni boli Anton Trojanovič, Zoltán Drosc, Štefan Krišovský a možno povedať, že podľa potreby všetci rybári. Táto liaheň bola v činnosti dva roky a bolo v nej vyliahnutých 400.000 ks plôdiku pstruha potočného a pstruha dúhového, pričom isté množstvo bolo dodané aj pre organizácie Bardejov, Stropkov a Giraltovce.
Nakoľko Torysa bola stále viac znečisťovaná, bolo vyhliadnuté nové miesto na výstavbu liahne. Nová liaheň sa vybudovala na jej terajšom mieste v Orkucanoch. Veľmi nápomocným pri výstavbe tejto liahne bol a vtedajší riaditeľ Roľníckej školy Ing. Palša. Staviteľom liahne bol Jozef Kačala a stavebný dozor mal Vida bači. Vnútorné zariadenie okna, dvere zhotovil Mikuláš Takáč pozdejší hospodár rybárskeho spolku Otvorenie liahne bolo senzáciou, keď pri otvorení mala okolo 50 krstných otcov, z ktorých skoro každý niečím prispel.
Bola to prvá liaheň na Slovensku v takom prevedení a postavená na pramenitej vode. Táto snaha bola ocenená aj Jednotným zväzom rybárov v Žiline, ktorí sa sami presvedčili, že pri liahnutí na pramenitej vode straty na úhyne ikier a plôdika sú minimálne. Toto ocenil aj vtedajší predseda prešovskej organizácie rybárov a znalec rýb Adolf Priedmann, ktorý dvakrát do týždňa chodil do liahne liahnutie sledovať. Bol to veľký úspech Sabinovských rybárov čo sa odzrkadlilo aj v tom, že do výboru Jednotného zväzu rybárov v Žiline bol zvolený Anton Trojanovič, kde pôsobil viac ako päť rokov.
Jednotný zväz rybárov v Žiline poskytoval v tomto období sabinovskej organizácii subvencie čo vytváralo podmienky pre ďalší rozvoj rybárstva v okrese. Sabinovskí rybári svojou podnikavosťou a dobrými nápadmi nešetrili. Našli lokalitu s výdatnými prameňmi v údolí Torysy pri Tichom Potoku kde vystavili šesť rybníkov pre chov plôdika pstruha. Táto akcia sa tak vydarila, že jesenné plôdiky Sabinovská rybárska organizácia dodávala aj rybárskej organizácii do Liptovského Hrádku, kde je koreň chovu pstruhov. Aj z ekonomického hľadiska sa to Sabinovskej organizácií vyplatilo a to až natoľko, že celkom slušne mohla zamestnať jedného človeka ako porybného, ktorého vykonával Ján Hricko z Tichého Potoka.
Za pozornosť stojí skutočnosť ako bol zrealizovaný nápad vtedajšieho predsedu rybárskej organizácie. Keď sa dávali odchovné rybníky do prevádzky dali ich miestnym grécko-katolickým farárom vysvätiť a tak sa rybníky stali posvätným miestom a nikto ich nezneužíval, čo pomohlo k ich ochrane.
Po roku 1945 rieku Poprad obhospodarovali tri organizácie. Stará Ľubovňa po most v obci Plavnica, Prešov od mosta v Plavnici po štátnu hranicu a Ľubotín od ústia potoka Hradlová pravú stranu Popradu po obec Ruská Vôľa. Sabinovská organizácia mala dobré družobné vzťahy so Starou Ľubovňou a tá poskytovala Sabinovskej organizácii 10 hosťovacích povolení, čím Sabinovskí rybári mali možnosť vychutnávať čaro rybárčenia aj na rieke Poprad.
V roku 1950 došlo k novému revírovaniu niektorých tokov a tiež aj rieky Poprad. Revírovanie robil Jednotný zväz rybárov v Žiline, ktorého členom v tom období bol i Anton Trojanovič a on aj predložil návrh, aby aj Sabinovská organizácia dostala úsek rieky Poprad na rybolov. Došlo k takému riešeniu, že rybársku organizáciu v Ľubotíne pričlenili k Sabinovskej organizácii a tak organizácia dostala revír na rieke Poprad od ústia potoka Hradlová až po štátnu hranicu s Poľskom pričom museli upustiť z revírov Prešov a Stará Ľubovňa. Bol to splnený sen Sabinovských rybárov na vytúžený Poprad. Nadviazali sa partnerské vzťahy s organizáciou Prešov a Stará Ľubovňa a tak dochádzalo k výmene hosťovských povoleniek.
Pomerne slušne s prihliadnutím na dané regionálne podmienky bolo v okrese Sabinov rozvinuté aj rybničné hospodárstvo. Rybníky boli v Brezovici, v obci Oľšov, v Krivanoch, v Ľutine, pod Šarišským hradom a Jarovniciach. Najdlhšie boli udržiavané rybniky v Ostrovanoch a Uzovskom Šalgove. Rybníky v Ostrovanoch boli renovované, Renovácia bola prevedená pod dozorom Zoltána Drosca, avšak tieto po dvojročnom užívaní rybárskou organizáciou v Sabinove zobralo miestne JRD, kde miesto rýb tam vystavilo kurín, takže tieto tiež zanikli. Po oslobodení rybníky v Uzovskom Šalgove zobrala do užívania Roľnícka škola v Orkucanoch. Užívala ich dva roky a potom tieto úplne zanedbané dala do užívania rybárskej organizácii v Sabinove. Rybári tieto svojpomocne brigádnicky vyčistili a dali do činnosti. Chov rýb sa na týchto rybníkoch dobre daril, bol tam určený aj porybný hospodár Ján Jurčák, ktorý bol porybným ešte za „pána“. Sabinovská rybárska organizácia dopestovala tu i vianočných kaprov, ktoré predávala. Rybníky však časom chátrali a potrebovali opravu priepustov. Rybárska organizácia v Sabinove nemala na to finančné prostriedky preto tieto prevzalo miestne JRD a dalo do užívania Hydinárskym závodom v Prešove, ktoré na rybníkoch založilo kačaciu farmu. Po niekoľkých rokoch rybníky v Uzovskom Šalgove opustili aj Hydinárske závody a do správy ich prevzalo miestne JRD, čo znamenalo zánik rybníkov na neurčito.
Zlú hospodársku situáciu v 50-tich rokoch na JRD Orkucany využila Sabinovská rybárska organizácia a odkúpila materiál určený na výstavbu kurína. Tento použila na výstavbu chaty v Orlove, kde vybavila pre tento účel pozemok. Chata bola postavená svojpomocne pri ktorej boli hlavni stavitelia Mikuláš Takáč, Alexander Lendacký, František Jacko a ďalší. Chata mala 13 postelí a vybavenú kuchyňu. V danom období bola veľmi navštevovaná. Po strate revíru na rieke Poprad pri ďalšom revírovaní prestal byť záujem o využívanie chaty, ktorá aj tak dožila.