www.mosrzsabinov.sk
Dátum – čas

Skupiny článkov
Zmeny v zákone a vyhláške
Mapa Sabinova – Rybársky dom
Panoráma – VN Jakubovany
pri Sabinove
Vodná nádrž Jakubovany pri Sabinove
Kurzový lístok

Dôležité upozornenie

Dôležité upozornenie

Priatelia,

nech zbystria pozornosť členovia s pstruhovými povoleniami na rybolov a najmä tí, ktorí chodia rybárčiť na Torysu ku Krivanom.

Nášmu kolegovi sa totiž včera dopoludnia okolo 10.00 hod pri Kamennom mlyne pred Krivanami stala príhoda, na ktorú určite tak skoro nezabudne.

Stretol sa tam pri vode s macom a chtiac nechtiac musel  zanechať  udicu a bežať ku svojmu zaparkovanému autu, lebo medveď po pískaní a kričaní namiesto toho aby sa otočil a ušiel,  sa rozbehol rovno k nemu.

Našťastie kolega cez tie husté kroviny šťastne dobehol k autu a tam až po opakovanom trúbení sa mu podarilo maca presvedčiť, aby sa pobral preč.   

Po chvíli keď sa maco vo vrbinách stratil, náš rybár sa  opatrne vrátil späť k vode, zobral svoju zahodenú udicu a na rybačku ho úplne prešla chuť.

Stopy  ktoré ostali na brehu po macovi si nafotil na mobil  a tie sú priložené aj výzvou starostu obce Krivany.  

Preto upozorňujeme našich kolegov, aby pri rybárčení na pstruhových vodách a zvlášť na týchto miestach, boli viac obozretní ako doteraz a dávali si pozor, lebo môže sa im pritrafiť aj takáto mimoriadna vec a určite nikto z nás si takéto  stretko s macom nepraje.

Priatelia,

ako je uvedené na titulke, máme dnes pre našich členov dve dobré a jednu horšiu správu.

Najprv tie dobré:

Prvou dobrou správou je, že tak ako sme avízovali,  dnes ráno o 9.00 hod boli do našich troch štrkovísk vysadené jarné kapry v celkovom množstve 4 000 kg.

Po 1 500kg boli vysadené do štrkoviska č.1 Rožkovany a do štrkoviska Orkucany a 1000 kg sa vysadilo do štrkoviska č.2 Rožkovany.  

Druhou dobrou správou je, že vykonaná kontrola osadených umelých hniezd pre zubáče ukázala, že jeho neres sa už začal a prvé dve hniezda sú už zaplnené ikrami, čo znamená, že v najbližšom čase pribudnú ďalšie a my sa opäť budeme tešiť na prirodzené prírastky tejto vyhľadávanej ryby v našich revíroch.

Tá horšia správa je, že dnešná obhliadka zarybnených štrkovísk, napriek vyveseným oznamom o všeobecnom zákaze lovu, bohužiaľ našla jedného nášho loviaceho člena na štrkovisku Orkucany.

Po upozornení hospodárom tento samozrejme lov ukončil, ale nie vždy sa to pre loviaceho môže skončiť tak ako dnes,  teda relatívne dobre.

Preto apelujeme na našich členov, aby o jarnom zarybnení  informovali svojich kamarátov, ktorí nemajú internet, aby zbytočne v čase hájenia nešli  k vode. 

Každý rybár keď príde na štrkoviská, musí si  všimnúť viditeľné zavesené krikľavo farebné oznamy o zákaze lovu, lebo nevšímavosť alebo nevedomosť rybára o zákaze lovu, nebude rybárska stráž tolerovať a takýto lov bude považovaný za pytliačenie, so všetkými následkami pre loviaceho.  

Dúfajme, že dnešný loviaci bol iba  ojedinelým prípadom a že viac podobne nevedomých našich kolegov, pri love rýb počas doby hájenia už rybárska stráž nestretne.

Priatelia,

pstruhová sezóna sa pekne rozbehla, nové doklady na túto sezónu už má skoro každý náš člen a napriek sviežim nociam aj ránam, rybárov s pstruhovými povolenkami vidíme pri vode.

V tomto období máme však trochu chladnejšie počasie ako by sme chceli, voda na štrkoviskách Rožkovany (aj keď máme zastavený prítok)  má iba 9°C, zubáče pri tejto teplote ešte nenakládli ikry a hniezda sú zatiaľ prázdne.

To sa dúfame v najbližších dňoch zmení, lebo od stredy by sa malo začať konečne otepľovať na 15-20 °C a my máme pred sebou jarné zarybnenie kaprom.

Pamätáme si veľmi dobre na  zlé skúsenosti s pred niekoľkých rokov s úhynom rýb po napadnutí erytrodermatitídou, v dôsledku čoho sme zmenili dodávateľa a jarné zarybnenie sme realizovali až začiatkom mája už do teplejšej vody.

Problémy s vysadenou rybou sme našťastie odvtedy nemali a dúfame, že takto to bude aj pri tohoročnom zarybnení.

V utorok 27. apríla 2021 bude do štrkovísk č.1 a č.2  v Rožkovanoch a tiež do štrkoviska Orkucany vysadený jarný kapor a na týchto troch štrkoviskách bude do piatka 14. mája 2021 platiť všeobecný zákaz lovu rýb a začiatok lovu bude od soboty 15. mája 2021.

Za túto dobu sa nám stihnú v kľude vyneresiť, vyliahnuť aj rozplávať zubáče, stihneme povyberať a odložiť osadené umelé hniezda, aby po začatí lovu kapra nezavadzali loviacim rybárom pri zdolávaní ryby.

Oznam o vysadení rýb bude umiestnený na revírnych tabuliach pri jednotlivých štrkoviskách.

Petrov zdar!     

Priatelia,

chceme upozorniť našich členov, že pri love na Lipianskom potoku na poldroch, musia dodržiavať ustanovenie § 16 zákona č. 216/2018 Z.z. o rybárstve, lebo je to pstruhový revír a platia tu trochu iné pravidlá v porovnaní s  lovom pstruhov na VN Jakubovany, najmä s ohľadom na používanie bubliny a sbirolina.

Pripomíname teda, že: 

V pstruhových vodách sa zakazuje:

  1. loviť viac než jednou udicou,
  2. loviť inak ako muškárením alebo prívlačou,
  3. používať ako nástrahu živú rybku, mŕtvu rybku alebo jej časti,
  4. používať pri love muškárením iné ako umelé mušky v počte väčšom než tri a iné ako muškárske náradie,
  5. používať pri love prívlačou viac ako jednu nástrahu,
  6. používať pri love sbirolino, bublinu, bavorské drievko a ich napodobeniny s rovnakou funkciou okrem vodných nádrží a ostatných vodných plôch,
  7. používať ako nástrahu akékoľvek cestá, pasty, granule, pelety, syr, červy a hmyz v živom alebo mŕtvom stave vo všetkých vývojových štádiách, ikry a všetky napodobeniny ikier,
  8. akékoľvek vnadenie a zakrmovanie rýb,
  9. loviť bez osvetlenia miesta lovu po uplynutí jednej hodiny od západu slnka do času osvetlenia

Rovnako dávame do pozornosti našim členom ešte jedno upozornenie, aby si svoje autá odstavili na parkovisku pri mestskom cintoríne a tých pár metrov k vode  už prešli peši, lebo príjazdová cesta k poldrom je súkromná, aj keď to zatiaľ nie je vyznačené príslušnou dopravnou značkou.

Rešpektujme to prosím všetci, lebo nikto z nás nepotrebuje zbytočné hádky a nepríjemnosti, no  a keďže na lov pstruhov potrebujeme iba udicu, kufrík pomôckami a nástrahami a podberák, tak presun z parkoviska k vode s týmto ľahkým vybavením by nikomu nemal robiť problém.

Petrov zdar!

Priatelia,

situácia na revíroch je  z pohľadu atakov kormoránov neradostná a viacerí nám každý deň hlásite kŕdle prelietávajúcich kormoránov nad našimi revírmi.

Najnovšie sú hlásené loviace kormorány v niekoľkých kŕdľoch s počtami okolo 30 kusov na rieke Torysa  medzi Krivanami a Torysou, kde mnohí naši muškári počas sezóny radi chodia k vode.

Keďže Ministerstvo životného prostredia SR stále nepovolilo výnimku na ich odstrel tak ako po iné roky a poľovnícke združenia nám nemôžu pomôcť, obraciame sa preto na našich členov najmä z tejto časti okresu,  aby v rámci svojich vychádzok do prírody chodili k vode a plašili kormoránov z našich vôd. 

Ak totiž necháme kormorány v kľude loviť na našich revíroch, po zime skutočne nám ostanú oči pre plač.  

Vyrabované prázdne vody nám po zime ostanú  na doplnenie násadami z našich vlastných peňazí a ako viete doteraz sme nijakú pomoc od štátu na tento účel nedostali a určite ani nedostaneme. 

Preto sa v tejto situácii snažme znížiť škody na rybách svojimi pochôdzkami okolo vody a zároveň dávajme priebežne nášmu hospodárovi svoje poznatky o mieste výskytu aj o počtoch pozorovaných kormoránov, aby sme mali objektívnejší  obraz o množstvách týchto rybožravých predátorov u nás.

Jeden nikdy nevie, či to nebudeme v budúcnosti potrebovať.

Počítadlo návštev
026436
Používateľov dnes : 21
Používateľov včera : 95
Tento rok : 9946
Celkom užívateľov : 26435
Návštevy dnes : 120
Celkový počet náhľadov : 95588
Kto je on-Line : 1
Vaša IP Adresa : 3.238.98.214
Poštové schránky
Meno: x.xx@mosrzsabinov.sk
Heslo:
......................
Ako sa Vám páčia nové stránky?
Cestovný poriadok SK
Počasie

Kniha FLASH – Pre rybárov
Ako sa stať členom MO SRZ
TV relácia – Na rybách
MRK.CZ – Rybárske videá